Na co zwrócić uwagę kupując bramy automatyczne?

Ostatnio pisaliśmy o tym, w jaki sposób dobierać napędy do bram. Wspomnieliśmy o takich czynnikach, jak uwzględnienie wielkości samej bramy oraz o udźwigu napędów. Istotnych czynników jest jednak więcej.

Szybkość otwierania

Niektóre z napędów działają bardzo powoli. Efekt jest taki, że oczekiwane na otwarcie bramy trwa po prostu zbyt długo. Szukaj więc takich napędów, które będą w stanie otwierać bramy z szybkością co najmniej dwunastu centymetrów na minutę – taka wartość wystarczy w przypadku większości bram wjazdowych montowanych w ogrodach i przy wjazdach na posesje. Są jednak przypadki, gdy brama jest wyjątkowo szeroka – wtedy warto rozważyć, czy nie sięgnąć po napędy do bram o większej szybkości działania.

Sposób sterowania bramą

Zdalne sterowanie bramami jest już obecnie standardem. To po prostu wygodniejsze, a zarazem szybsze, niż ręczne uruchamianie mechanizmów otwierających. Warto jednak zwracać uwagę na top, aby nadajnik i odbiornik bramy sterowany radiowo pracował na częstotliwości 433 MHz.

Coraz częściej zdarzają się również bramy, którymi można sterować za pomocą aplikacji zainstalowanych na urządzeniach pracujących pod kontrolą systemu Android – na przykład tabletu lub zwykłego smartfonu.

Izolacja bramy

To jeszcze jeden parametr, o którym łatwo zapomnieć, a który ma znaczenie i może decydować o tym, która brama będzie odpowiednia, a która niekoniecznie. W przypadku bramy już zamontowanej, izolacja powinna wynosić 1,8 W na m2K. Sama płyta bramy ma rzecz jasna mniejsza izolacyjność (wystarczy około 1 W na m2K).

Grubość bramy

Brama nie może być zbyt cienka. Wynika to nie tylko z konieczności zachowania określonej wytrzymałości, lecz również z faktu, że warto zachować pewną izolację akustyczną. Co więcej, grubsza brama jest bardziej stabilna od cienkiej. Konkretne parametry w tym zakresie najlepiej konsultować z samymi dystrybutorami, ponieważ oni najlepiej znają rozwiązania stosowane w konkretnych modelach bram.

Komentowanie wyłączone.